DEKADA ROMA 2005-2015
PROJEKAT 'Unapređenje zdravlja sakupljača sekundarnih sirovina u Subotici'.
U MZ „Peščara“, sa oko 8000 stanovnika, i MZ „Čantavir“, sa oko 7000 stanovnika, u periodu od 1999-2007 godine sa Kosova se doselilo dosta Romskih porodica. Ukupan broj Roma u obe mesne zajednice sa domicilnim Romima sada ie oko 1100.
Romi su većinom vlasnici skromnih kuća i okućnica, dosta njih bez gradskog vodovoda i kanalizacije. Snabdevanje pijaćom vodom je iz vlastitih bušenih bunara. Značajan deo ima vlastite septičke jame, a preostali imaju kanale u dvorištu ili se otpadne vode razlivaju po površini dvorišta. Sprovedeno je ciljano anketno ispitivanje (početkom jula 2008.u MZ „Peščara“ i u decembru 2008. u MZ „Čantavir“) u koje su bili uključeni lekar specijalista socijalne medicine, epidemiologije i higijene iz Zavoda za javno zdravlje Subotica, asistenti iz nevladine organizacije „Edukativni centar Roma“, socijalni radnik iz Doma zdravlja Subotica i pripadnici Roma iz MZ „Peščara“ i MZ „Čantavir“. Sakupljanjem sekundrarnih sirovina bave se uglavnom muškarci, a značajna je i broj maloletnih lica koji samostalno ili sa starijim članovima porodice sakupljaju sekundarne sirovine. Dve trećine su bez ikakvog obrazovanja ili sa samo nekoliko razreda osnovne škole, a tek jedna trećina ima završenu osnovnu školu. Oko 80% ima izvod iz matične knjige rođenih i državljanstvo, okо 60% ima ličnu kartu, dok zdravstvenu knjižicu ima tek trećina njih. Domaćinstva u kojima žive su mnogočlana, sa dosta dece (u proseku po petoro) i česte su zajednice (očevi, deca, dede, bake, snahe, unuci). U proseku žive u dve prostorije, kuhinju ima tek svako drugo domaćinstvo, a kupatilo nema ni svako treće. Stalnog lekara ima njih 26%, a preko 50% nije bilo kod lekara više od 1 godine. Vakcinu protiv tetanusa nije dobilo 70% njih, а 20% ne znaju te podatke. Vakciju protiv Hepatitisa B nije niko primiо. Redovnu vakcinaciju prima 70% njihove dece. Često je povređivanje: оgrebotinе 84%, pоsekotine 60%, dubokre ubodne rane 12%, infekcije (kао čirevi) 8%. Svaki peti sakupljač sekundarnih sirovina je imao u poslednjih 12 meseci više od 10 povreda, svaki treći do 10 povreda. Česte su i povrede članova porodice zbog sekundarnih sirovina u dvorištu (оkо 30% makar jednu povredu). Prolive je imala bar jednom njih trećina. Procena je da oko 150 Roma sakuplja sekundarne sirovine (iz obe MZ u Subotici), ali navodimo da zajedno sa njima i značajan broj neroma sakuplja sekundarne sirovine. Sakupljanjem sekundarnih sirovina većina se bavi nekoliko godina (оkо 80%), dok su neki svoj radni vek proveli na ovaj način (preko 20 gоdinа). Skoro 70% anketiranih sakupljagvožđe (lim, žicu...), а manji deo papir (karton...).Većina je svesna rizika kojemu su izloženi sakupljajući sekundarne sirovine i dobrovoljno bi pristali na imunizaciju (91%). Problemima sakupljača sekundarnih sirovina do sada nije pridavan značaj i malo se radilo na iznalaženju rešenja. Siromaštvo, loši uslovi života, neobrazovanje, nezaposlenost, sakupljanje sekundarnih sirovina kao najčešće i jedino zanimanje odraslih i nemalog broja maloletnih lica, nedostupnost i nekorišćenje zdravstvene zaštite, loše zdravstveno stanje, prisustvo učestalih obolenja – „bolesti prljavih ruku“, neimunizovanost i dece i odraslih su najvažniji problemi ove Romske populacije.
Decembra 2008. godine Zavod za javno zdravlje Subotica je potpisao ugovor sa Ministarstvom zdravlja RS za sprovođenje Projekta „Unapređenje zdravlja sakupljača sekundarnih sirovina u Subotici“. Partneri u ovom Projektu su nevladina organizacija „Edukativni centar Roma“ i Dom zdravlja Subotica. Trajanje Projekta je predviđeno na 6 meseci.
OPŠTI CILJ PROJEKTA:
Unapređenje uslova okoline i očuvanje zdravlja Roma sakupljača sekundarnih sirovina kroz mere specifične zdravstvene zaštite u cilju veće bezbednosti na radu.
Specifični ciljevi:
PROJEKTNE AKTIVNOSTI
Ponedeljak - petak 07-15 časova
Prijem uzoraka: ponedeljak-petak 7-9:30h
PCR testiranje na lični zahtev: ponedeljak-petak 10-12h