• Ćirilica
    Latinica
  • Zmaj Jovina 30
    24000 Subotica

Saopštenje za medije

Svetski dan kontracepcije, 26. septembar 2024. godine

 

   Svetski dan kontracepcije se obeležava svake godine 26. septembra. Kampanja je pokrenuta 2007. godine na globalnom nivou kako bi se istakla važnost upotrebe različitih metoda kontracepcije i odgovornog seksualnog ponašanja tako da se omogući svim seksualno aktivnim osobama, posebno mladima, informisan izbor o njihovom seksualnom i reproduktivnom zdravlju. Ovu kampanju podržava koalicija međunarodnih nevladinih organizacija, vladinih organizacija i stručnih udruženja koja se bave seksualnim i reproduktivnim zdravljem.

   Univerzalni pristup uslugama koje se odnose na seksualnu i reproduktivnu zdravstvenu zaštitu uključujući planiranje porodice, informisanje i obrazovanje, kao i integraciju reproduktivnog zdravlja u nacionalne strategije i programe, prepoznati su u Agendi održivog razvoja kroz ciljeve vezane za zdravlje (cilj 3) i ciljeve vezane za rodnu ravnopravnost (cilj 5).

   Planiranje porodice omogućava pojedincima i parovima da planiraju i ostvare željeni broj dece, da planiraju vreme njihovog rađanja i razmak između porođaja. Planiranje porodice je, takođe, pitanje seksualnih i reproduktivnih prava.

   Svetska zdravstvena organizacija se zalaže za promociju planiranja porodice i kontracepcije kreiranjem smernica zasnovanih na dokazima o bezbednosti i pružanju usluga kontracepcije i obezbeđivanju ljudskih prava u programima kontracepcije.

   Savremene metode kontracepcije obuhvataju: kombinovanu hormonsku kontracepciju (u vidu tableta, flastera, vaginalnog prstena i depoinjekcija), progestagensku hormonsku kontracepciju, intrauterinu kontracepciju (u vidu intrauterinih uložaka), barijernu kontracepciju (u vidu muških i ženskih kondoma, dijafragmi i cervikalnih kapa), spermicide, voljnu sterilizaciju žene i muškarca i hitnu kontracepciju.

   Tradicionalni metodi kontracepcije su: apstinencija, metodi zasnovani na određivanju periodatzv. plodnih dana (na osnovu merenja bazalne temperature, kalendara menstruacije ili karakteristika cervikalne sluzi), metod prekinutog snošaja (coitusinterruptus) i metod laktacione amenoreje.

   U Republici Srbiji pretežno se primenjuju tradicionalne metode kontracepcije, a zbog njihove nedovoljne efikasnosti česta su suočavanja sa neželjenom trudnoćom i pribegavanje indukovanom abortusu.

 Prema zvaničnim podacima zdravstvenih ustanova, izuzimajući privatne ustanove, u Severnobačkom okrugu su evidentirana 472 abortusa u 2023. godini. Ustarosnoj grupi od 13 do 16 godina registrovanasu 3 abortusa (0,6%), a od 17 do 19 godina 18 abortusa (3,8%). U reproduktivno najaktivnijem periodu žene, od 20 do 34 godine,registrovano je čak 58% abortusa. Brine podatak da stopa pobačaja raste od 2020. godine sa 13,3 na 14,5 na 100.000 žena.

  U literaturi se kao najčešći razlozi za nekorišćenje savremenih metoda kontracepcije navode zabrinutost zbog neželjenih efekata i zablude o dugoročnim efektima na plodnost. Nekim ženama muž, partner ili rodbina zabranjuju da koriste kontracepciju, neke žene se osećaju stigmatizovano zbog toga što žele da koriste kontracepciju, a neke neznaju za kontracepciju, ne mogu da joj pristupe ili ne mogu da je priušte.

  U Republici Srbiji će se 26. septembar, Svetski dan kontracepcije, obeležiti organizovanjem različitih edukativno-promotivnih aktivnosti sa ciljem promocije značaja očuvanja seksualnog i reproduktivnog zdravlja i mogućnosti korišćenja dostupnih savremenih metoda kontracepcije.

Prim. mr sc. med. dr Nada Kosić Bibić, spec. socijalne medicine

MONITORING

Radno vreme

Sertifikati