Najveći broj obolelih, njih 28 su srednjoškolci uzrasta od 15-19 god, troje 20-to godišnjaka su studenti u Novom Sadu, a dva lica su starosti od 30, odnosno 35 godina.
S obzirom na epidemiju Parotitisa koja je registrovana među novosadskim studentima, a otpočela sredinom januara 2012. godine, tri obolela lica (studenti) su upravo povezana sa ovom epidemijom, a ostali oboleli su sekundarni slučajevi.
Osim dve odrasle osobe, kao i dva slučaja gde ne postoje podaci o primovakcinaciji (prva doza), svi oboleli su uredno vakcinisani i revakcinisani (dve doze).
Virusni parotitis (zauške, mumps) je infektivno zarazno oboljenje praćeno povišenom temperaturom, malaksalošću, bolnošću i otokom jedne ili više pljuvačnih žlezda. najčešće je to bolest detinjstva, ali obolevaju i odrasle osobe.
Specifična terapija nije potrebna. Preporučuje se mirovanje i simptomatska terapija (analgetici, antipiretici, kortikosteroidi i drugo po savetu lekara). Prenosi se vazdušno kapljičnim putem i direktnim kontaktom (ljubljenje).
Imunitet nakon preležane bolesti je doživotan.
Kako da se zaštitimo?
Centar za prevenciju i kontrolu bolesti
Zavoda za javno zdravlje Subotica
Ponedeljak - petak 07-15 časova
Prijem uzoraka: ponedeljak-petak 7-9:30h
PCR testiranje na lični zahtev: ponedeljak-petak 10-12h